ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Jerzy Kossak
(1886 Kraków - 1955 Kraków)

Wyjazd na polowanie, 1934 r.

olej/tektura, 70 x 100 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Jerzy Kossak | 1934'

na odwrociu dedykacja sporządzona przez Elżbietę Kossak, żonę artysty, pochodząca z 1964 r.

Estymacja: 26 000 - 35 000
Jerzy Kossak kształcił się od najmłodszych lat w pracowni dziadka - Juliusza oraz ojca - Wojciecha. Na początku lat 20. XX wieku. Jerzy wraz z ojcem podróżował po dworach Wielkopolski, gdzie portretował tamtejsze ziemiaństwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak, jak jego dziadka i ojca) do dziś cieszą się dużym powodzeniem. Artysta podejmował tematykę bliską tęsknotom i sentymentom polskiego odbiorcy, utrwalał mit legionów polskich i zwycięskiej wojny z bolszewikami, malował także sceny rodzajowe z motywami trudów ułańskich, koni, spotkań żołnierzy i dziewcząt.

ID: 70077