ART OUTLET - Sztuka Dawna

21 maja 2019, godz. 19:00

Zygmunt Rozwadowski
(1870 Lwów - 1950 Zakopane)

Czwórka, 1919 r.

olej/płótno, 44 x 63 cm

sygnowany i datowany p.d.: 'Z. Rozwadowski | 1919'

Estymacja: 32 000 - 55 000
- kolekcja prywatna, Gdańsk
Zygmunt Rozwadowski studiował od 1883 do 1890 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Jana Matejki, a w latach 1891-93 w Monachium, w prywatnej szkole Antona Ažbego. Jeszcze jako student debiutował w TPSP w Krakowie, wystawiając pod nazwiskiem 'Jordan'. Po studiach mieszkał we Lwowie - uczył w Szkole Przemysłowej oraz współpracował przy dekoracji sal lwowskiego teatru. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach. Po II wojnie zamieszkał w Zakopanem. Malował przede wszystkim obrazy batalistyczne z czasów napoleońskich i powstania listopadowego, sceny rodzajowe z motywami koni, rzadziej portrety i pejzaże. Uczestniczył w malowaniu popularnych panoram - Racławic z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem, Golgoty, Panoramy siedmiogrodzkiej i Męczeństwa Chrześcijan ze Styką oraz Bitwy pod piramidami z Kossakiem. Wspólnie z Tadeuszem Popielem namalował dioramy Branki tatarskie i Bitwę pod Grunwaldem.

ID: 65544