Grafika Artystyczna - pierwsze obiekty

7 maja 2019, godz. 19:00

Victor Vasarely
(1906 Pécs - 1997 Paryż)

Teka "Ondulatories"

serigrafia/papier, 36 x 29,5 cm (wymiary każdej pracy)

każda z prac sygnowana i opisana ołówkiem u dołu: '35/100 Vasarely'

Teka 10 prac w czarnej obwolucie opisana "VASARELY ONDULATORIES" każda z prac sygnowana, datowana i opisana na odwrociu: 1) 'Victor Vasarely NAISSANCES-II 40 x 25 cm, 1951' 2) 'Victor Vasarely NAISSANCES-I 40 x 25 cm, 1951' 3) 'Victor Vasarely GORDIUM 50 x 40 cm, 1951' 4) 'Victor Vasarely MANIPUR 162 x 152, 1952' 5) 'Victor Vasarely NAISSANCE 60 x 40 cm, 1952' 6) 'Victor Vasarely MARKAB 180 x 140 cm, 1957 7) 'Victor Vasarely SIR-RIS 200 x 100 cm, 1952-65' 8) 'Victor Vasarely ILILE-II 170 x 160 cm, 1962 9) 'Victor Vasarely EBI-NOOR 195 x 130 cm, 1956 10) 'Victor Vasarely NAISSANCES-III 40 x 25 cm, 1951'

Z pochodzenia był Węgrem. Dorastał w Budapeszcie. Od 1930 roku działał w Paryżu. Jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej, prekursor op-artu czyli sztuki operującej złudzeniami optycznymi. Od lat 50. starał się określić ją formułując szereg manifestów. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się poprzez stosowane w niej efekty stwarzać wrażenie ruchu. Od roku 1960 artysta w manifestach teoretycznych rozwija koncepcję alfabetu plastycznego zatytułowanego "Folklor planetarny". Swoje pomysły plastyczne chciał wykorzystać do dekoracji budynków.

ID: 60983