Sztuka Współczesna. Prace na papierze

25 kwietnia 2019, godz. 19:00

Piotr Potworowski
(1898 Warszawa - 1962 Warszawa)

Postać, 1936 r.

akwarela/papier, 25 x 19,5 cm

na odwrociu naklejka z opisem:' Potwierdzam autentyczność pracy mojego ojca Piotra Potworowskiego | Jan Potworowski | W-wa 27/04/98 | Postać, 1936 | Akwarela | 20 x 35 [nieczytelny] | Galeria Studio, 1996'

Estymacja: 6 000 - 8 500
„Chodzi o to, ażeby dojść z malarstwem swoim do ściany – nic więcej. Do ściany świata. Samo to, co się maluje, nie ma prawa znaczenia – o to tylko chodzi, żeby jak najdalej to malarstwo zanieść. Płótno musi być umieszczone jak najdalej, na samym horyzoncie, na krańcu pojmowania. Są to mury
świata, na których wystarczy pracować jak robotni, dotykać ich powierzchni, dziury łatać, nierówności gładzić; sam fakt, że jest to płótno tak szalenie dalekie, i że do niego udało się dojść – stworzy obraz wstrząsający. Zawsze ustawiam moją deskę, czy moje płócienko, na końcu, na granicy tak dalekiej
jak tylko moje pojmowanie sięga. Na granicy

– PIOTR POTWOROWSKI
Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupą tworzącą Komitet Paryski w 1924 wyjechał do Paryża. Do kraju wrócił w 1933 roku. W czasie wojny przedostał się do Szwecji, a stąd w 1943 do Anglii, gdzie miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w 1946 w londyńskiej Redfern Gallery. Do 1958 roku, w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii prowadził działalność dydaktyczną i artystyczną. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Zajmował się głównie malarstwem, później zwrócił się stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowując istotę polskiego koloryzmu. Twórczość powojenna artysty uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.

ID: 69501