Sztuka Współczesna. Prace na papierze

25 kwietnia 2019, godz. 19:00

Piotr Potworowski
(1898 Warszawa - 1962 Warszawa)

"Maki na łące"

akwarela/papier, 19,5 x 29,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany p.d.: 'P. Piotworowski'

na odwrociu nalepka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych Zachęta z opisem pracy na odwrociu nalepka z opisem pracy: 'Potwierdzam autentyczność | pracy Piotra Potworowskiego | Wacław Twarowski | Poznań 17 maja 1978'

Estymacja: 11 000 - 15 000
- kolekcja prof. Wacława Twarowskiego (1921 -1995), malarza
- kolekcja prywatna, Poznań
„Twórcy nie formują swego stylu– później dopiero nazywają go krytycy– jestem w tej samej sytuacji. Czekam, aż ktoś mnie nazwie.”.

– PIOTR POTWOROWSKI
Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupą tworzącą Komitet Paryski w 1924 wyjechał do Paryża. Do kraju wrócił w 1933 roku. W czasie wojny przedostał się do Szwecji, a stąd w 1943 do Anglii, gdzie miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w 1946 w londyńskiej Redfern Gallery. Do 1958 roku, w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii prowadził działalność dydaktyczną i artystyczną. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Zajmował się głównie malarstwem, później zwrócił się stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowując istotę polskiego koloryzmu. Twórczość powojenna artysty uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.

ID: 65461