Młoda Sztuka (wyniki)

11 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
17

Alicja Pruchniewicz
(ur. 1993, Szczecin)

Bez tytułu, 2018 r.

akryl/płótno, 140 x 110 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Alicja Pruchniewicz | 2018 140 x 110 cm'

Cena wylicytowana: 1 600
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
„Swoje obrazy konstruuję z intuicyjnych rysunków. Gesty te są wielokrotnie powiększane lub wycinane tak, aby stały się odbiciem współczesności. Znaczenie ma dla mnie sam proces twórczy, w którym opracowuję zarówno kształt jak i powierzchnię obrazu. W dużym stopniu na moją twórczość oddziaływują kultura masowa oraz przestrzeń internetowa”.
- ALICJA PRUCHNIEWICZ
Praca pochodzi z cyklu „Ukryty wymiar obrazu” podsumowującego okres studiów magisterskich Alicji Pruchniewicz. Prezentowana praca to wynik długoletnich poszukiwań indywidualnego sposobu ekspresji artystycznej. Jedną z opracowanych metod tworzenia jest wykorzystanie szablonu, który powstaje na podstawie określonego gestu malarskiego. Powielony w ten sposób gest zyskuje zupełnie nowy wymiar na powierzchni płótna. U podstaw powstawania obrazu leży przedefiniowanie plamy barwnej, która w wielu przypadkach staje się sama w sobie obrazem. Artystka wynosi zatem gest malarski do rangi obrazu jako całości. Szablonowość gestu dotyka natomiast problemu powtarzalności, czy ponownego odwzorowania. Obrazy zdają się odzwierciedlać proces reprodukcji – w tym przypadku samego gestu, czyli zaledwie części składowej obrazu. Alicja Pruchniewicz wiele inspiracji czerpie z przestrzeni internetowej. Jej obrazy posiadają w sobie charakter estetyki cyfrowej. Opracowany przez nią proces artystyczny ukazuje umiejętność wykorzystania obserwacji współczesnej rzeczywistości zawarty w tradycyjnych środkach artystycznego wyrazu.
Biogram artysty
Dyplom magisterski stworzyła w Pracowni Malarstwa pod okiem prof. Stanisława Kortyki we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wybrane prace w ubiegłym roku znalazły uznanie w oczach jury 28. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „Promocje” w Legnicy. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie odbywa studia doktoranckie na macierzystej uczelni.

ID: 69267

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem