Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
118

Neon Bielbaw lata 70. XX w.

blacha ocynkowana i stalowa, 70 x 46 x 14 cm

Cena wylicytowana: 6 500
Estymacja: 7 500 - 10 000
Stan zachowania
- po renowacji
Choć w swej naturze neon stanowi element identyfikacji zewnętrznej, w ostatnich latach stał się on popularnym elementem dekoracji wnętrz, zwłaszcza o industrialnym, loftowym charakterze. Współcześni architekci bardzo chętnie umieszczają neony w swoich projektach. Problemem jest jednak niezwykła rzadkość z jaką na rynku pojawiają się oryginalne reklamy świetlne z poprzednich dekad. Najczęściej zastępowane są one projektowanymi współcześnie, np. w formie napisów z pojedynczej neonowej rurki. Prezentowany neon stanowił element identyfikacji nieistniejących już dziś Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” w Bielawie na Dolnym Śląsku. Forma neonu jest przeniesieniem znaku firmowego „Bielbawu” – uproszczonego przedstawienia sowy na obróconej na bok literze „B”. Położona u podnóża Gór Sowich (stąd zapewne sowa jako jeden z symboli miasta), Bielawa stanowiła niegdyś ważny ośrodek przemysłu tekstylnego. W 2008 roku zakłady zostały zlikwidowane, a kompleks XIX-wiecznych budynków fabrycznych zaczął popadać w ruinę. Poddany konserwacji, lecz zachowany w oryginalnym kształcie neon jest dziś pamiątką dawnej świetności zakładów. Jak przystało na sowę, świeci w nocy!

ID: 69142