Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
114

Lampa lata 50. - 60. XX w.

Spółdzielnia Produkcji Sprzętu Zootechnicznego w Krakowie

metal, tworzywo sztuczne, sklejka lakierowana, 165 x 35 x 42 cm

Cena wylicytowana: 1 300
Estymacja: 1 500 - 2 000
Stan zachowania
- spękania lakieru na blacie
- Joanna Hübner-Wojciechowska, Lata 60. XX w. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów, Warszawa 2014, s. 222 (il.)
„Lampa z paletą“ należy do grupy obiektów, których mimo ich ogromnej popularności nie udało rozpoznać pod względem autorstwa. Produkowana przez Spółdzielnię Produkcji Sprzętu Zootechnicznego w Krakowie, zaprojektowana została zapewne przez kogoś z kręgu krakowskiej ASP. Projekt utrzymany jest w modnym, nowoczesnym charakterze. Osadzona na ukośnych metalowych nóżkach, z kulkami (zwanymi też wisienkami) w ich zakończeniach, asymetrycznym blacikiem w kształcie malarskiej palety – z tak pożądanym w ówczesnych projektach ażurem. Lampa występowała z wielu wariantach kolorystycznych (blacik i drewniane wykończenia): czerwonym, żółtym, zielonym, do których dobierano różne abażury.

ID: 67506