Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
102

Zestaw kieliszków lata 60. XX w.

Huta Szkła Gospodarczego "Hortensja" w Piotrkowie Trybunalskim, Wiesław Sawczuk

szkło sodowe, barwione w masie, dmuchane do formy, szlifowane, w zestaw wchodzi pięć kieliszków, 19 x 7,5 x 7,5 cm, 17 x 6,5 x 6,5 cm, 13 x 5 x 5 cm, 14 x 10 x 10 cm, 12 x 8 x 8 cm

Cena wylicytowana: 4 000
Estymacja: 2 500 - 4 000
Stan zachowania
- wyszczerbienie na rancie jednego z kieliszków
- Galeria Wzornictwa Polskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, ekspozycja stała (inny egzemplarz)
- Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968, Muzeum Narodowe w Warszawie, 2011 (inny egzemplarz)
Cechą wspólna projektów Wiesława Sawczuka była ich mocna geometryzacja, zdecydowana, dynamiczna forma. Zestaw składający się z karafki oraz kieliszków do różnych napojów, wykonany z dymnego lub fioletowego szkła, to jego najbardziej rozpoznawalny projekt, jedna z ikon polskiego powojennego wzornictwa. Oszczędne w formie, mocno zgeometryzowane, zaskakują prostotą.

ID: 69191