Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
90

Zestaw do kawy 2005

Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, Leon Tarasewicz

porcelana malowana, w skład zestawu wchodzą: dzbanek (23,5 x 24,5 x 12,5 cm), mlecznik (9,5 x 12 x 8 cm), cukiernica (12,5 x 8,5 x 8,5 cm), cztery filiżanki (7,5 x 10 x 7,5 cm), cztery spodki (1,7 x 13 x 13 cm) oraz cztery talerzyki deserowe (2x 19 x 19 cm)

na spodzie każdego z elementów zestawu znak wytwórni oraz wypis: 'L. Tarasewicz | 2005'

Cena wylicytowana: 5 000
Estymacja: 6 000 - 8 000
Stan zachowania
- na spodzie dzbanka włosowate pęknięcie
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Cechą rozpoznawczą sztuki Leona Tarasewicza jest kolor. Jest on artystą posługującym się charakterystycznymi środkami wyrazu, eksponującym „specyfikę medium” malarskiego. Używa wyrazistych barw, często ograniczając się do kolorów podstawowych, przełamanych ewentualnie czernią, bielą lub szarością. Na płótnach zauważalny jest wyraźny dukt pędzla, impastowe nakładanie farby, co niejednokrotnie powoduje powstawanie kompozycji na granicy abstrakcji i figuracji. Tym samym działalność Tarasewicza wpisuje się w tradycje malarskie mające swój początek w dwudziestowiecznym modernizmie. Jednak artysta niejednokrotnie przekraczał granice swojego medium, szukając alternatyw dla malarstwa sztalugowego, zwykle pozostając mimo wszystko w obrębie bliskich sobie problemów. Działo się tak przykładowo, gdy Tarasewicz wykonywał instalacje polegające na wysypywaniu na posadzki pomieszczeń barwnego pyłu lub gdy malował bezpośrednio na podłodze, po której następnie poruszali się widzowie. Tym samym twórczość artysty wykraczała poza ramy jego płócien w sensie dosłownym, „rozlewając się” na otoczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że efekty działań artysty pozostawały w zgodzie z poszukiwaniami w zakresie tworzenia barwnych obrazów. Podobnie bowiem jak na płótnach, dominowały w nich czyste, nasycone i dźwięczne barwy. Analogicznie można rozpatrywać zaprezentowany w niniejszym katalogu serwis kawowy. Choć Tarasewicz zwrócił się w kierunku ceramiki, zachował podstawowe cechy swojego stylu, dzięki czemu elementy zestawu przypominają barwne, abstrakcyjne obrazy. Dotyczy to zwłaszcza spodków, które mogą przywoływać skojarzenia z kolorowymi dyskami, znanymi z początków historii europejskiej sztuki abstrakcyjnej. Szkliwienie serwisu zdradza ślady prowadzenia pędzla, co kieruje uwagę ku barwnym płótnom autora tejże zastawy.
Biogram artysty
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na białostocczyźnie. Studiował w warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1984 r. w pracowni prof. T. Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r. prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna. Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " ...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."

ID: 67400

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem