Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
76

Komplet do palenia, wzór nr 389 lata 50. - 60. XX w.

Zakłady Fajansu "Włocławek" we Włocławku

fajans malowany podszkliwnie, w skład zestawu wchodzą: tacka (2,5 x 19 x 17 cm), popielniczka (8 x 9,5 x 9,5 cm), pojemnik na papierosy (5,5 x 13 x 6,5 cm)

na spodzie znak wytwórni pod szkliwem oraz stemple: '5726' (numer dekoracji), 'mal. B. Awarska'

wzór IWP, około 1959 roku

Cena wylicytowana: 1 300
Estymacja: 1 800 - 2 200
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Za początek nowoczesnego wzornictwa zarówno w zakresie form jak i dekoracji włocławskich fajansów uznaje się powstanie w 1952 roku Ośrodka Wzorcującego przy Zakładach Ceramiki Stołowej we Włocławku. Zatrudnieni w Ośrodku projektanci: Jan Sowiński, Elżbieta Piwek-Białoborska oraz Wit Płażewski stworzyli setki projektów realizowanych przez zakłady i to bez wątpienia tej trójce projektantów należy się miano twórców nowoczesnego polskiego fajansu. Zdarzało się jednak, że wzory dla Włocławka wykonywali artyści okazyjnie współpracujący z zakładami lub też realizujący tam swoje własne prace. Część projektów pochodziła z warszawskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i to te pozostają dziś zazwyczaj nierozpoznanymi pod kątem autorstwa. Niniejszy katalog zawiera trzy obiekty, których wzory wyszły z IWP: zestaw do palenia oraz dwa wazony. Ich projekty należały najpewniej do projektantów zatrudnionych w Zakładzie Szkła i Ceramiki IWP. Prezentowany na sąsiedniej stronie zestaw do palenia jest jednym z kilku modeli tego typu galanterii stołowej produkowanej we Włocławku. Bez wątpienia jest to jednak model najrzadziej występujący na rynku (co może wynikać z krótkiej serii produkcji) i najbardziej poszukiwany przez kolekcjonerów.

ID: 69305

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem