Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
43

Hanna Główczewska (1908 - 1980) lata 60.-70. XX w.

Zestaw naczyń ceramicznych

ceramika szkliwiona, w skład zestawy wchodzą wazon (20,5 x 15 x 10 cm) oraz miseczka (7,5 x 13,5 x 11,5 cm)

na spodzie obu naczyń odręczny podpis pod szkliwem: 'H. Główczewska | Poland'

Cena wylicytowana: 1 500
Estymacja: 2 000 - 3 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Analizując powojenną produkcję Zakładów Fajansu we Włocławku Barbara Banaś za początek nowego wzornictwa we włocławskim fajansie uznaje projekt Hanny Główczewskiej. „Pierwszą ‘nowoczesną’ formą zarejestrowaną w wykazie jest wazon (fason nr 174) autorstwa Hanny Główczewskiej – warszawskiej artystki okazjonalnie realizującej we Włocławku swoje prace – wysoki na 21 cm, walcowaty, rozszerzający się ku górze, z faliście, asymetrycznie wyciętą krawędzią wylewu” (Barbara Banaś, Polski New Look. Ceramika użytkowa z lat 50. i 60., Wrocław 2011, s.158). Wchodzący w skład prezentowanego zestawu wazon jest autorską wersją wdrożonego do produkcji w 1956 roku wzoru nr 174.
Główczewska była jedną z warszawskich artystek, które swoje prace realizowała we Włocławku. Korzystała zarówno z zaplecza Zakładów Fajansu, jak też ze znacznie skromniejszego warsztatu włocławskiej Spółdzielni „Przyjaźń”. Wykonywała głównie unikatowe naczynia ceramiczne, zdobione autorskimi szkliwami. Jest także autorką kilku wzorów wdrożonych do produkcji. Spuścizna po artystce w postaci około czterystu sztuk obiektów ceramiki artystycznej znajduje się w Muzeum w Łowiczu.

ID: 68637

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem