Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00

Świecznik lata 70. XX w.

Spółdzielnia "Kamionka" w Łysej Górze, Jerzy Sacha

ceramika szkliwiona, 28,5 x 31 x 13,5 cm

Cena wylicytowana: 1 600
Estymacja: 1 200 - 1 800
Stan zachowania
- miejscowe przebarwienie szkliwa od wosku, punktowy
odprysk szkliwa przy podstawie
- Jerzy Sacha "Unikaty", Zamek w Dębnie, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, 2017 (inny egzemplarz)
- por. Natalia Kopytko, Łysa Góra. Ludzie i Ceramika, Kraków 2016, s. 243
„Zaraz po studiach, już w czerwcu 1958 roku, zostałem przyjęty na staż na pół etatu do łysogórskiej spółdzielni ’Kamionka’, gdzie nieprzerwanie pracowałem do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Byłem jedynym człowiekiem po studiach zatrudnionym na produkcji, pracowałem jako zwykły pracownik fizyczny. To była praca akordowa, malowałem do stu talerzy dziennie, wyrabiałem 300% normy. Pracowałem po godzinach. Wszystkie szkliwa eksperymentowałem na talerzach. Po odejściu Bolesława Książka, który posiadał niesamowitą wiedzę, dostałem własną pracownię i stanowisko kierownika artystycznego. Sam robiłem i wypalałem szkliwa w specjalnym piecu, także unikatowe” (Eksperyment łysogórski. Ceramika artystyczna dla architektury. Katalog wystawy, BWA Tarnów, 2015, s. 18). Jerzy Sacha, był obok Bolesława Książka, autorem największej ilości wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych produkowanych w „Kamionce”. Tworzył obiekty o organicznych kształtach, chętnie sięgał po formy z natury. Jako członek zespołu pieśni i tańca „Lajkonik” działającego przy spółdzielni podróżował do wielu krajów, skąd przywoził inspiracje. W jego projektach widać wpływy m.in. sztuki wschodniej. Jest autorem wielu ceramicznych rzeźb i prac unikatowych.

ID: 67206