Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
24

Bolesław Książek (1911 - 1994) około 1980

Krata z płytami ceramicznymi

ceramika szkliwiona, metal, 133 x 55 x 3 cm

Cena wylicytowana: 5 500
Estymacja: 7 000 - 10 000
Stan zachowania
- drobne odpryski szkliwa na kilku ceramicznych płytach, włosowe pęknięcie w narożniku jednej z płyt
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Bolesław Książek to jeden z najważniejszych polskich ceramików 2. połowy XX wieku. To postać nierozerwalnie związana ze Spółdzielnią „Kamionka” w małopolskiej Łysej Górze, której dorobek podobnie jak twórczość samego Książka odkrywany jest obecnie na nowo i cieszy się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród badaczy jak i kolekcjonerów.
Bolesław Książek był projektantem większości wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych produkowanych w spółdzielni. Jest również autorem co najmniej kilkudziesięciu monumentalnych kompozycji dla architektury, które pod hasłem „eksperymentu ceramicznego” wytwarzano w „Kamionce”. Ceramiczne okładziny jego autorstwa do dziś zdobią elewacje i wnętrza budynków w całej Polsce.
Po odejściu z „Kamionki” pod koniec lat 60. XX wieku Książek tworzył prace autorskie, unikatowe. Choć już wcześniej wykonywał pojedyncze płyty ceramiczne, najczęściej o abstrakcyjnym charakterze, w latach 70. i 80. XX wieku z jego pracowni wychodzą dziesiątki płyt o reliefowym rysunku wypełnionych barwnymi szkliwami. Te, najczęściej oprawione w ramę z kutego żelaza funkcjonowały jako ceramiczne obrazy.
Metalowa krata, w którą włączono kilkanaście płyt stanowi obiekt jednostkowy. Podobnych krat przeznaczonych do różnego typu wnętrz m.in. łysogórskiego urzędu pocztowego, powstało dosłownie kilka. Prezentowany egzemplarz ma charakter szczególny, krata wykonana została przez artystę jako prezent, do prywatnego mieszkania gdzie do tej pory stanowiła element stałego wyposażenia jego wnętrza.

ID: 68032

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem