Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
20

Tadeusz Sieklucki
(1925 - 1994)
lata 60. XX w.

Kompozycja kosmiczna

drewno, sklejka, stal, 157 x 455 x 30 cm

Cena wylicytowana: 40 000
Estymacja: 45 000 - 65 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Hotel Silesia w Katowicach otwarty został w 1971 roku. Uznawany był za jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Polsce. Dla gości udostępniono około dwieście pokoi, w tym kilka apartamentów, wszystkie niezwykle nowocześnie wyposażone. Do hotelu przyciągał pierwszy w Katowicach klub nocny ze striptizem. Wielką popularność zyskała także hotelowa restauracja, której kuchnia działała całą dobę. Wyjątkowość tego lokalu polegała jednak na czymś jeszcze. Do wystroju wnętrz części gastronomicznej zaproszono zespół plastyków, który pod kierunkiem Jacka Sienickiego stworzył niezwykle ciekawy, charakterystyczny dla estetyki lat 70. XX wieku projekt. Pod względem architektury restauracyjne wnętrze wyróżniały przede wszystkim monumentalne, przysadziste filary, które plastycznie, łagodnymi łukami łączyły się z sufitem, podobnie jak one wykończonym tynkiem z kamykami. Do najciekawszych elementów wystroju należała metaloplastyka: kraty, balustrady, przepierzenia. Największe wrażenie robiły dzieła rzeźbiarza Tadeusza Siekluckiego: monumentalny obraz wykonany z gwoździ oraz abstrakcyjne formy przestrzenne ze stalowej blachy. Dzieło znalazło swoje miejsce w części kawiarnianej i stanowiło główną dekorację tego pomieszczenia. Kompozycja w ciągu dnia oświetlona była światłem przechodzącym przez świetliki w suficie. Kąt padania światła zmieniał się więc w zależności od pory dnia. To z kolei powodowało ruchy cieni gwoździ. Obraz zdawał się więc pulsować, falować wraz z ruchem światła i cieni. To nadawało mu jeszcze bardziej plastycznego charakteru. Analogiczną pracę Sieklucki wykonał do nieistniejącego już wnętrza Restauracji Centrali Rybnej oraz Hotelu Europejskiego w Warszawie. Fantazyjnie uformowane ażurowe formy skomponowane zostały w długi fryz i umieszczone nad ścianą rozdzielającą restaurację od hallu hotelowego. Wprowadzały one nie tylko niezwykle atrakcyjny akcent dekoracyjny, ale miały również zastosowanie praktyczne, otwierały pomieszczenie restauracji i zapewniały jego wentylację. Hotel Silesia zamknięty został w 2006 roku. W 2018 władze Katowic wydały pozwolenie na jego rozbiórkę. W większości podobnych przypadków elementy wystroju wnętrz ulegają zniszczeniu podczas wyburzania budynku. Prezentowanym obiektom udało się tego uniknąć. Stanowią one unikatowe dziś przykłady monumentalnej plastyki wnętrz okresu PRL. Wnętrza restauracji Hotelu Silesia wybrane zostały na miejsce akcji popularnego serialu „Rojst“.

ID: 69298

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem