Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00

Władysław Trojan (ur. 1932) lata 60. XX w.

Zestaw mebli rzeźbionych

drewno, w skład zestawu wchodzą: stół (42 x 67 x 57 cm), siedzisko (51 x 47 x 55 cm), siedzisko (49 x 45 x 51 cm)

każdy element zestawu sygnowany na spodzie: 'WL. TROJAN | POLAND'

Cena wylicytowana: 8 500
Estymacja: 6 000 - 9 000
„Meblorzeźby. Ten nowotwór językowy najtrafniej precyzuje rodzaj mebli, które są tyleż formami rzeźbiarskimi co sprzętami o konkretnych funkcjach użytkowych. Meble unikatowe, z których każdy jest oryginalną rzeźbą – do spania, siedzenia, do jedzenia itp. (…). Są one wykonywane z grubych litych klocków dębu, topoli, osiki czy lipy, które nim zabrał się do pracy rzeźbiarz, musiały schnąć latami, by później nie sprawić użytkownikom niespodzianek, nie odkształcić się. Meble te mają postać rzeźb pełnych albo jedynie reliefowo opracowane powierzchnie; są barwione na bardzo ciemny brąz lub czerń. Do najciekawszych należą meblorzeźby pochodzące z pracowni Władysława Trojana, artysty, który pierwszy poświęcił im swoje dłuto (a nieraz i siekierę, gdyż nierzadko powierzchnie są formowane tym narzędziem)“.
- TERESA KUCZYŃSKA

ID: 68474