17, 18 i 19 czerwca zmiana godzin otwarcia galerii. ×

Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00

Para foteli lata 60. XX w.

metal, tkanina, 74 x 67,5 x 72 cm

Cena wylicytowana: 6 000
Estymacja: 6 500 - 8 000
Stan zachowania
- współczesna tapicerka
- Joanna Hübner-Wojciechowska, Lata 60. XX w. Sztuka Użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów, Warszawa 2014, s. 203 (il.)
Z racji łupinowej formy siedziska, zwane „muszelkami”, „łezkami” lub „ufo”, prezentowane fotele nie zostały jak dotąd rozpoznane pod kątem projektanta ani producenta. Kształt, tak charakterystyczny dla przełomu lat 50. i 60. XX wieku. bez wątpienia wskazuje nam czas ich powstania. Potwierdzają to prasowe fotografie z wnętrz lokali gastronomicznych tego okresu, na których często widać ten typ foteli. Prawdopodobnie były produkowane seryjnie, z pewnymi modyfikacjami na przestrzeni lat. Spotykane są bowiem egzemplarze o odmiennych proporcjach i różnicach w wykończeniu (np. drewniane kulki lub ruchome metalowe stópki w zakończeniach nóg). To jeden z najciekawszych przykładów polskiego powojennego wzornictwa, mimo „anonimowości” projektanta chętnie poszukiwany przez kolekcjonerów.

ID: 67505