Design. Sztuka wnętrza (wyniki)

16 kwietnia 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
8

Karol Żarski
(1927-2003)
lata 50. - 60. XX w.

Projekt wnętrza kawiarni

kolaż/papier, 28,5 x 47 cm

sygnowany ołówkiem na odwrociu: 'Żarski'

Cena wylicytowana: 2 000
Estymacja: 2 400 - 3 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Karol Żarski ukończył studia w zakresie architektury na Politechnice Warszawskiej w 1952 roku. Pozostał na macierzystej uczelni, gdzie zajmował się nauczaniem architektury. Wykładał również na Uniwersytecie w Damaszku, w Syrii. W trakcie studiów oraz w ciągu kilku lat po ich ukończeniu dał się poznać jako rysownik dokumentujący nową architekturę Warszawy – w dużej mierze związaną z procesem odbudowy stolicy. Jego rysunki przedstawiały rekonstrukcję Starego Miasta czy budowę Trasy W-Z lub Pałacu Kultury i Nauki. Oprócz architektury, Żarskiego w czasie studiów interesowało również projektowanie wnętrz oraz malarstwo, co znalazło swoje odbicie w podjęciu przez niego studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowane prace Żarskiego są projektami kawiarń czy barów, odznaczającymi się charakterystyczną dla lat 60. XX wieku formą. Wnętrza charakteryzują się śmiałym użyciem barw. Zaplanowano w nich ustawienie błękitnych krzeseł czy pomarańczowych i żółtych foteli o modnym łupinowym kształcie. Płaskie, cienkie siedziska wspomnianych krzeseł mogą sugerować chęć użycia tworzyw sztucznych do ukształtowania ich form; był to bowiem czas, gdy coraz chętniej sięgano po syntetyczne tworzywa w projektowaniu mebli. Równie charakterystyczna dla czasów powstania projektów jest propozycja dekoracji ściennych w postaci muralu oraz zastosowanie tkaniny do dekoracji wnętrza. Kolor, abstrakcyjny wzór oraz meble o geometrycznych kształtach wpisują się w nowoczesny styl, pożądany w okresie „Odwilży” oraz dekadzie lat 60. XX wieku.

ID: 68632

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem