Komiks i Ilustracja (wyniki)

9 kwietnia 2019, godz. 19:00

Mieczysław Wiśniewski
(1925 Warszawa - 2006)

"Kapitan Kloss", cz. XIII - Podwójny nelson, plansza komiksowa nr 32, 1971-73 r.

akwarela, tusz/papier, 24 x 16 cm

sygnowany wzdłuż prawej krawędzi: 'M. Wiśniewski - 72'

Cena wylicytowana: 3 500
Estymacja: 3 800 - 5 000
WYDANIA:
- wyd. I - Sport i Turystyka 1973
- wyd. II - Sport i Turystyka 1988
- wyd. III - Muza 2002
- wyd. IV - Super-Express 2007
W czasie II wojny światowej kształcił się w Szkole Rysunku i Malarstwa. Po wojnie pracował w Wydawnictwie MON na stanowisku grafika. Zilustrował wiele książek. Specjalizował się w ilustracjach militarnych. Pod koniec lat 60. zaproponowano mu rysowanie komiksów. Przygotował jeden zeszyt o przygodach "Kapitana Żbika", sześć zeszytów serii "Podziemny front". W roku 1970 wydawnictwo Sport i Turystyka rozpoczęło prace nad serią komiksową "Kapitan Kloss". Scenariusz bezpośrednio opierał się na telewizyjnym pierwowzorze i został napisany przez scenarzystów serialu – Andrzeja Szypulskiego i Zbigniewa Safjana. W drodze konkursu Mieczysław Wiśniewski przygotował plansze komiksowe do tego kultowego komiksu, mimo kilku różnic wykorzystał twarz głównego bohatera grającego w serialu – Stanisława Mikulskiego. Mieczysław Wiśniewski zakończył karierę wraz z serią "Kapitan Kloss".

ID: 65488