Komiks i Ilustracja - pierwsze obiekty

9 kwietnia 2019, godz. 19:00

Zbigniew Rychlicki
(1922 Orzechówka - 1989 Bratysława)

"Bajki Misia Uszatka" - projekt okładki do książki Czesława Janczarskiego, 1967 r.

akwarela, kolaż/papier, 30,8 x 24,8 cm (arkusz)

sygn. w kompozycji po prawej: 'Rychlicki '67'

na odwrociu opisany, na marginesach ołówkiem adnotacje redakcyjne

Wybitny polski ilustrator książek dla dzieci, grafik, plakacista, scenograf, Kawaler Orderu Uśmiechu. Laureat ponad 20 międzynarodowych nagród w dziedzinie ilustracji, w tym prestiżowej Nagrody im. Hansa Christiana Andersena (1982), nazywanej często Noblem literatury dziecięcej. Wieloletni dyrektor do spraw artystycznych Instytutu Wydawniczego "Nasza Księgarnia". Autor szaty graficznej czasopisma "Miś", ilustrator najbardziej rozpoznawalnych tytułów literatury polskiej i zagranicznej: "Od rzeczy do rzeczy" Wandy Chotomskiej, "Proszę słonia" Ludwika Jerzego Kerna, "Plastusiowego pamiętnika" Marii Kownackiej, "Podróży Guliwera" Jonathana Swifta, "Tajemniczej wyspy" Juliusza Verne’a. Największą sławę zdobył jako twórca postaci Misia Uszatka, w serii kilku książek (od lat 60) oraz w popularnej wieczorynce realizowanej w latach 70 i 80 przez Studio Małych Form Filmowych (Se-ma-for).
67369