Sztuka Rosyjska: Ikony • Rzemiosło • Malarstwo (wyniki)

2 kwietnia 2019, godz. 19:00

Rosja około poł. XIX w.

Ikona - Mandylion

tempera/deska, 51 x 42 cm

Cena wylicytowana: 11 000
Estymacja: 15 000 - 20 000
Stan zachowania
po konserwacji
„(…)Oblicze Chrystusa, zamyślone i surowe, ale także nieskończenie miłosierne, wyrażające całą ogromną i bolesną miłość do człowieka(…)”
OLGA. POPOVA, ENGELINA SMIRNOVA, PAOLA CORTESI, IKONY, WARSZAWA 1998, s. 14

Mandylion to według tradycji prawosławnej „nie ręką ludzką stworzony” wizerunek twarzy Chrystusa. Uważa się, że jest to najstarszy i najwierniejszy portret Zbawiciela, ponieważ został w cudowny sposób odbity przez Niego samego na kawałku lnianej tkaniny. Tym samym stanowi prototyp i źródło wszystkich ikon. Przedstawienie oblicza Jezusa, umieszczone na białej chuście, z okalającymi je długimi włosami i brodą, wpisane jest w nimb krzyżowy – atrybut ikonograficzny przysługujący jedynie Zbawicielowi, przypominający o jego śmierci na krzyżu. W aureoli umieszczone są greckie litery, będące skrótem Imienia Bożego z Księgi Wyjścia „Jestem, który Jestem” oraz pochodzący ze staro-cerkiewno-słowiańskiego skrót imienia Chrystusa „IC XC”. W wyobrażeniu prezentowanym w katalogu chusta jest podtrzymywana przez dwa anioły, a na obramowaniu w klejmach znajdują się wizerunki apostołów Piotra i Pawła.
Prawosławie jako pierwowzór Mandylionu podaje wizerunek, który Zbawiciel przesłał choremu na trąd królowi Edessy Abgarowi V Ukkama. Po jego otrzymaniu władca w cudowny sposób odzyskał zdrowie. Znana z kręgu kultury łacińskiej „Chusta Weroniki” różni się od Mandylionu tym, że ukazuje oblicze Chrystusa z oznakami męki.
Obraz przedstawiający triumfującą twarz Chrystusa symbolizuje Eucharystię. W kościele prawosławnym jest najcenniejszą i najczęściej kopiowaną ikoną, posiadającą moc zapobiegania nieszczęściom.

ID: 66906