École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00
70

Joseph Pressmane
(1904 Beresteczko, Ukraina - 1967 Paryż)

Krajobraz z kobietami przy studni

olej/płótno, 54 x 65 cm

sygnowany na odwrociu: ‘J. PRESSMANE’

Cena wylicytowana: 8 500
Estymacja: 8 000 - 10 000
- dom aukcyjny Boisgirard-Antonini, listopad 2014
Urodzony w Beresteczku na Ukrainie Joseph Pressmane studiował w Lwowie i Warszawie. W 1925 roku wyjechał do Palestyny, a w 1927 roku przybył do Paryża. We Francji zetknął się z malarstwem Paula Cézanne’a oraz dawnych mistrzów. W 1932 roku poznał Leopolda Zborowskiego, który zakupił parę jego prac oraz podpisał z nim kontrakt. Wystawiając swoje dzieła na paryskich salonach, zyskał przychylność publiczności i stał się popularny. Jego mecenaską została baronowa Alix de Rotschild. Wkrótce potem popadł w kłopoty finansowe – zmuszony był pracować jako malarz pokojowy. W trakcie drugiej wojny światowej ukrywał się w nieludzkich warunkach, co spowodowało poważny kryzys psychiczny artysty. Po wojnie osiadł na stałe w Paryżu. Jego twórczość we wczesnej fazie była silnie inspirowana przez kubizm. Prace z okresu powojennego to często realistyczne pejzaże, martwe natury, portrety utrzymane w nieco naiwnej poetyce.
Był malarzem i grafikiem francusko- polskiego pochodzenia działającym w kręgu artystów należących do École de Paris. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, a później w Warszawie. Jego pierwsza wystawa indywidualna zorganizowana w Jerozolimie przypadła na 1925 rok, gdzie wyjechał po ukończeniu studiów artystycznych. W 1926 r. przeprowadził się do Paryża na stałe, gdzie zaczął pracować dla Academie Ranson. Jego twórczość portretową i pejzażową cechuje szczególna dbałość o detal. W Paryżu ostał wcześnie zauważony przez cenionego polskiego marszanda i poetę, Leopolda Zborowskiego, który zaczął kolekcjonować prace artysty oraz stałe się jego opiekunem.

ID: 69987