École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00
69

Maurice Blond
(1899 Łódź - 1974 Clamart we Francji)

Akt stojący

olej/płótno, 53 x 44,5 cm

sygnowany p.g.: 'M Blond'

Cena wylicytowana: 4 800
Estymacja: 6 000 - 8 000
- kolekcja prywatna, Warszawa
Twórczość Maurice’a Blonde’a łączona jest z École de Paris. Na jego malarstwo silnie oddziałała lekcja postimpresjonizmu oraz ekspresjonizmu. Wskazuje się również na wpływ, jaki na artystę miał wywrzeć Pierre Bonnard. Na swoich płótnach zostawiał szybkie i duże ślady pędzla. Formy w jego twórczości są naturalnie i głęboko zestrojone. Blond urodził się w Łodzi jako Maurycy Blumenkranc, syn rosyjskiego handlowca. Chociaż jako nastolatek zdradzał zdolności twórcze, początkowo wybrał karierę naukową i w 1922 roku rozpoczął na Uniwersytecie Warszawskim studia matematyczne. Krótko studiował potem w stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. W 1923 roku przeniósł się do Berlina, gdzie związał się ze środowiskiem rosyjskiej awangardy. Od 1924 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, w Cité Falguière. Zaprzyjaźnił się m.in. z Michaiłem Łarionowem, Natalią Gonczarową, Constantinem Terechtkovitchem, Jeanem Pougny czy Pinchusem Krémegne. Współpracował z rosyjskim czasopismem „Czisla”. Od 1923 roku wystawiał jako Maurycy Blumenkranc, pod nazwiskiem Blond schronił się w czasie niemieckiej okupacji Francji. Po wyzwoleniu osiedlił się w Grenoble i poświęcił się wyłącznie malarstwu.
Artysta urodzony w Łodzi. Studiował początkowo w Warszawie malarstwo i matematykę. Wyjechał najpierw do Berlina, a od 1924 roku mieszkał na stałe w Paryżu. Malował sceny figuralne, martwe natury, pejzaże, widoki uliczek i zaułków Paryża.

ID: 69933