École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
63

Constantin Terechkovitch
(1902 Moskwa - 1978 Monaco)

Widok z małego miasteczka, około 1930 r.

olej/tektura, 46 x 55 cm

sygnowany p.d.: 'C. Terechkovitch'

Cena wylicytowana: 7 000
Estymacja: 8 000 - 10 000
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Warszawa
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Pejzaże i weduty Constantina Terechkovitcha pochodzą głównie z jego podroży. Autor chętnie uwieczniał widoki Bretanii, Normandii, Szampanii i południa Francji. Prezentowana kompozycja powstała prawdopodobnie na francuskiej prowincji. Artysta odtworzył niewielki rynek otoczony przez domy i kościół. Terechkovitch posłużył się nasyconą, wyrafinowaną paletą z silnymi akcentami błękitu i cynobru. Choć prezentowany pejzaż krajobraz może się na pierwszy rzut oka kojarzyć z kompozycjami dziełami Maurice’’ a Utrilla, pamiętać należy, że w oczach krytyki obaj artyści byli osobni. W czerwcu 1932 roku na łamach „Formes” Waldemar Georges pisał o „barbarzyńcy” Terechkovichu w opozycji do malarzy Francuzów. Zdaniem Georgesa „kolorystyka [jego prac] nie jest i nigdy nie będzie kolorystyką malarzy francuskich”, ponieważ artysta twórca „stawia przed naszymi oczyma życie i naturę. Pozostaje wrażliwy na malownicze detale. Wszystkie motywy są igraszką. Jego kolory są jasne, cierpkie”, a Rosjanin przynosi od Paryża swój „nieposkromiony temperament kolorysty, impulsywny, samorzutny, nad którym jednak artysta stara się panować i harmonizować”.
Biogram artysty
Początkowo uczył się malarstwa w Moskwie. W 1920 wyjechał do Paryża. Był bywalcem kawiarni La Rotonde. Przyjaźnił się z artystami kręgu Szkoły Paryskiej. Zarówni przed wojną, jak i po niej wiele podróżował. Wystawiał na licznych ekspozycjach we Francji i zagranicą. Uprawiał malarstwo w duchu impresjonizmu i postimpresjonizmu. Nazywany był malarzem "radości życia".

ID: 59142

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem