École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00
61

Marie Vorobieff Marevna
(1982 Czeboksary, Rosja - 1984 Londyn)

Portret Johna Westa, 1972 r.

olej/płyta pilśniowa, 122 x 183 cm

sygnowany i datowany l.d.: 'MAREVNA | 1972'

Cena wylicytowana: 85 000
Estymacja: 60 000 - 80 000
- spuścizna po artystce
- Marevna et Les Montparnos, Musée Bourdelle, Paryż, 1985
- The Paintings and Drawings of Marevna, Leicester Festival, Leicester 1977
Marevna osiedliła się w Wielkiej Brytanii w 1949. Jej córka ze związku z Diego Riverą, Marika, wyszła za mąż za Rodneya Phillipsa, do którego należała posiadłość Athelhampton w Dorset. Tam też tworzyła artystka, rozwijając swoje malarstwo oparte o pointylistyczną technikę i zasady kompozycyjne wyrosłe na gruncie złotego podziału. Po rozejściu się małżonków Marevna przeniosła się do Ealing na przedmieściu Londynu, zostając ważną postacią w życiu artystycznym okolicy. „Portret Johna Westa” stanowi brawurowy przykład jej dojrzałego stylu. Artystka przedstawiła Johna Westa (1932-2018), pisarza i egiptologa w leżącej pozie z książką na tle krystalicznie potraktowanego pejzażu. Dwuwymiarowość przedstawienia odnosić się może do cech stylowych egipskiego malarstwa i rzeźby. Towarzyszące modelowi psy podobnie stanowią reminiscencję zainteresowania Westa. Marevna nadała im rysy szakala – zwierzęcia kojarzonego z bogiem Anubisem.

ID: 67546