École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00

Henryk Hayden
(1883 Warszawa - 1970 Paryż)

Akt leżący, 1929 r.

olej/płótno, 59,5 x 81,1 cm

sygnowany i datowany l.d.: 'Hayden | 29'

Cena wylicytowana: 55 000
Estymacja: 50 000 - 70 000
- dom aukcyjny Christie’s, Londyn, październik 2004
- kolekcja prywatna, Europa
- dom aukcyjny Christie’s, Amsterdam, maj 2013
- Henri Hayden. Mistrzowie École de Paris, Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna, 20 września - 31 grudnia 2013
- Henri Hayden. Mistrzowie École de Paris, katalog wystawy, tekst Artur Winiarski, Villa la Fleur, Konstancin-Jeziorna, Warszawa 2013, nr kat. 46, s. 135 (il.)
Studiował w Warszawie w SSP i na Politechnice oraz w paryskiej Academie "La Palette". Wystawiał w Paryżu na Salonach: Niezależnych, Tuileries i Majowym. Dużo czasu spędzał na południu Francji. Miał indywidualne wystawy w renomowanych galeriach Paryża i Londynu. W latach 1922-53 malował realistyczne pejzaże i portrety. Pod koniec życia nawiązał do swych kubistycznych doświadczeń z młodości, tworząc obrazy z pogranicza sztuki figuralnej i abstrakcyjnej.

ID: 69980