École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
4

Maurycy Mędrzycki (Maurice Mendjizki)
(1890 Łódź - 1951 St. Paul de Vance)

Pejzaż z południa Francji (Saint-Paul-de-Vence?)

olej/płótno, 65 x 81 cm

sygnowany p.d.: 'Mendjizky'

Cena wylicytowana: 48 000
Estymacja: 35 000 - 50 000
Pochodzenie
- kolekcja prywatna, Polska
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
W 1913 roku Maurycy Mędrzycki poznał Auguste’a Renoira, który zaprosił go do swojego domu Les Colettes w Cagnes-sur-Mer. Po burzliwym okresie życia na Montparnassie pod koniec drugiej dekady XX wieku Mędrzycki w latach 1921-24 zamieszkał w Prowansji. W 1931 roku powrócił do Cagnes, gdzie spotkał swoją drugą żonę Rosette. Pejzaż Południa stał się dominującą gałęzią jego malarstwa. Krytycy zauważali w latach 20. wyraźną zmianę w jego dziele, gdy Mędrzycki kierował się w stronę naturalistycznej reprezentacji przyrody. Malarz skupiał się na konkrecie przedmiotów, niejednokrotnie eksponując ich kubiczne zalety. W latach 30. często odwiedzał Saint- -Paul-de-Vence, wizytując przyjaciela-malarza Leona Weissberga. W czasie okupacji nazistowskiej malarz ukrywał się właśnie w Alpach Nadmorskich, tworząc lokalny ruch oporu. Artysta zmarł w Saint-Paul-de-Vence w 1951 roku. Było to dwa lata po tym, jak do miejscowości sprowadził się inny wielki twórca Szkoły Paryskiej – Marc Chagall.
Biogram artysty
czył się u Jakuba Katzenbogena w Łodzi. W 1908 roku wyjechał do Paryża, skąd często przyjeżdżał do kraju. W 1921 roku uczestniczył w Wystawie Sztuki Żydowskiej w Łodzi oraz w wystawie artystów żydowskich w Warszawie. W tym samym roku brał udział w pokazie sztuki polskiej w Salon de la Societé Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1939 mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej znana jest międzywojenna twórczość artysty związana z postimpresjonistycznym nurtem École de Paris. Malował pejzaże i portrety.

ID: 69984

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem