École de Paris (wyniki)

14 maja 2019, godz. 19:00

Rajmund Kanelba (Kanelbaum)
(1897 Warszawa - 1960 Londyn)

Wróżąca z kart, 1928 r.

olej/płótno, 78 x 56 cm

sygnowany p.g.: ‘Kanelba’

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘Kanelba | 1928 (data zatarta)’

Cena wylicytowana: 65 000
Estymacja: 80 000 - 110 000
- dom aukcyjny Artcurial, Paryż, grudzień 2008
„Kanelba swoje uczucia wyraża przy pomocy własnego stylu, własnego malarstwa. Artysta nie ujawnia jednak chętnie swoich emocji, świadczy o tym ograniczona tematyka jego prac. Pełne patosu piękno wiecznego ruchu – oto, co najsilniej chyba oddziałuje na wyobraźnię twórczą Kanelby. Ruch ten oddaje kolorem – bogatym, jakościowo różnorodnym, złożonym z subtelnych gradacji”.

– ZYGMUNT KLINGSLAND, LA PEINTURE DE KANELBA, „POLOGNE LITTÉRAIRE” 1932, NR 65-66, s. 4
Był uczniem S. Lentza i T. Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci.

ID: 70180