Aukcja Charytatywna "Sztuka Teraz" dla Szlachetnej Paczki (wyniki)

20 lutego 2019, godz. 19:00
60

Monika Mysiak
(ur. 1986, Sosnowiec)

8m, 2014 r.

olej/płótno, 65 x 81 cm

Cena wylicytowana: 500
Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w 2012 roku w pracowni malarstwa prof. J. Rykały oraz dodatkowo z rysunku w pracowni prof. A. Kowalskiego. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni. Bezpośrednią inspiracją powstania prac Moniki był moment wyprowadzki z domu rodzinnego, kiedy to wyciągnęła z szafy białe tkaniny — chusteczki, bieliznę pościelową i osobistą. Wszystkie były starannie złożone, nieużywane od dawna. Przedmioty te, jako spadek po kobietach z rodziny, nabrały dla niej niezwykłej mocy i postanowiła uczynić je bohaterami swoich obrazów. Początkowe prace były opowieściami o kobietach, ale z czasem historie okazywały się coraz trudniejsze i bardziej zawikłane, a punkt ciężkości ze sfery zmysłowej przeniósł się w obszar bardziej intymny. Trudność podejmowanego tematu polega u Mysiak głównie na znalezieniu języka, który mógłby wyrazić treści pozawerbalne. Artystka, operując czytelną formą tkaniny, stwarza znaczenia pozamaterialne i jednocześnie, poprzez grę subtelnych kształtów i odcieni, zbliża odbiorców do świata zmysłów o wielopoziomowych znaczeniach. Monika swoje prace malarskie realizuje głównie w technice olejnej na płótnie, nie uciekając od wykonywania obiektów — kompozycji o zbliżonej do obrazów tematyce.

ID: 66840