Aukcja Charytatywna "Sztuka Teraz" dla Szlachetnej Paczki (wyniki)

20 lutego 2019, godz. 19:00
48

Norman Leto
(ur. 1980, Bochnia)

Rywalizacja kobiet, 2018 r.

olej/płótno, 50 x 73 cm

Cena wylicytowana: 6 000
W wieku 21 lat Łukasz Banach zdecydował się zniszczyć większość swojego dorobku twórczego i postawić krok milowy na dotychczasowej drodze artystycznej. W ten sposób, wraz ze spaleniem znacznej części prac, pojawiła się koncepcja stworzenia odmiennej tożsamości. Konkrety nowego alter ego narodziły się już spontanicznie. Jak wspomina artysta, pewnego dnia otrzymał przypadkową wiadomość mailową od niejakiego Normana Leto. Uznał, że ta taka kombinacja brzmi dobrze, pozbawiona jest jakichkolwiek skojarzeń i historii oraz pozwoli artyście łatwiej utrzymać dystans do tego, czym się zajmuje. Działalność Normana Leto jest niezwykle wszechstronna. Artysta sięga po różne media, sprawnie poruszając się w obrębie malarstwa, fotografii, filmu i video czy instalacji. Warto jednak pamiętać, że swoją karierę rozpoczął właśnie jako malarz. Szczególnie bliskim tematem stały się dla niego portrety, których bohaterami byli najczęściej jego najbliżsi oraz ważne i angażujące go emocjonalnie sytuacje. Styl Normana Leto to szybkie pociągnięcia pędzla i ekspresyjne formy. Malował głownie na podstawie zdjęć, widoków z natury lub kadru wideo. Ze swobodą korzysta z różnorodnych konwencji malarskich. Za credo artysty można uznać wielokrotnie powtarzane w wywiadach zdanie: „Jeśli masz jakikolwiek rdzeń osobowości, znajdziesz w środku ciekawszy krajobraz, niż to, co dookoła ciebie”. Norman Leto jest bowiem artystą niezwykle skupionym na własnej percepcji oraz intymnym, wewnętrznym przeżyciu. Dynamiczne portrety i szkice służyły mu do rejestracji osobistych odczuć i zapisu stanów emocjonalnych. Dzięki temu, mogły powstać prace o charakterze prywatnym, odzwierciedlające wyjątkową wrażliwość artysty.

ID: 66828