Aukcja Charytatywna "Sztuka Teraz" dla Szlachetnej Paczki (wyniki)

20 lutego 2019, godz. 19:00

Joanna Karpowicz
(ur. 1976, Kraków)

Nightvision z serii Roboty, 2013 r.

olej/płótno, 60 x 73 cm

Cena wylicytowana: 900
Autorka komiksów, malarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. W 2003 indywidualną wystawę malarską pt. Pokój 666 prezentowała w galerii Nova na krakowskim Kazimierzu. W pracy nad komiksami posługuje się technikami malarskimi: Szminka była malowana akrylem na papierze płóciennym. Komiks ten zyskał rozgłos ze względu na połączenie brutalnych scen i mrocznej fabuły z wysmakowaną formą graficzną. Zapowiadane były kolejne części: Szelki i Szalik, ale Joanna Karpowicz zrezygnowała z ich realizacji. Również w 2003, w konkursie XIV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu Joanna Karpowicz zaprezentowała kilka plansz własnej historii pt. Biblioteka. Ostatecznie znalazły się one w albumie Jutro będzie futro, który jest pierwszą, z zaplanowanych trzech, częścią historii rozgrywającej się drobiazgowo obmyślonym przez autorkę świecie przyszłości. Fabuła Jutra... rozpoczyna się 11 grudnia 4003, w mieście New Rome, zbudowanym po apokaliptycznej Wielkiej Suszy na pustyni, a zamieszkanym wspólnie przez ludzi i Inteligentne Zwierzęta (rasę zmodyfikowanych genetycznie zwierząt, zapoczątkowaną przez hodowlany eksperyment w indyjskim laboratorium w 2978). W przerwie prac nad kolejnymi częściami Jutra... autorka stworzyła parę kilkuplanszowych komiksów do międzynarodowej antologii Staruorzz, oddającej satyryczny hołd trylogii Gwiezdnych wojen.

ID: 66808