Aukcja Charytatywna "Sztuka Teraz" dla Szlachetnej Paczki (wyniki)

20 lutego 2019, godz. 19:00

Sylwia Brzyszczyk
(ur. 1995, Kraków)

Monstera, 2017 r.

olej/płótno, 100 x 100 cm

Cena wylicytowana: 600
Urodzona w Krakowie absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Józefa Czapskiego w Krakowie. Studentka V roku malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (pracownia malarstwa prof. Adama Brinckena oraz pracownia rysunku prof. Piotra Korzeniowskiego). Nagrodzona Nagrodą Dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w międzynarodowym konkursie NOTO 2018. Laureatka nagrody głównej konkursu Call4Arts 2018. Wyróżniona przez Fundację Muzeum Wojciecha Weissa spośród uczestników Małego Zimowego Salonu Malarstwa Młodych 2018. Laureatka nagrody w konkursie „Pokaż swoje dzieło w Muzeum ASP”. Fascynuje ją człowiek. Inspiruje - począwszy od malarstwa, poprzez fotografię, a także w pracach rysunkowych. Jego cielesność, instynkt, małostkowość wobec życia, jednocześnie wielkość wobec świata. Nic nie może być bliższe człowiekowi niż on sam. Z drugiej strony człowiek wciąż pozostaje tajemnicą. Nie ma też nic piękniejszego niż ludzkie ciało — nacechowane przemijalnością, walczące z czasem, zmagające się ze śmiertelnością. Dające i odbierające życie. W portretach malarskich porzuca nijakość na rzecz inności. Pojmuję piękno w nowy sposób, odnajdując je w twarzach widocznie doświadczonych lub żywo doświadczających. Malowane przez nią postacie istnieją we wszechogarniającej ciszy. W pozornie niczym niezmąconym spokoju. Jedynie poprzez nienachalne gesty, nasycone czerwienią oczy czy sąsiedztwo przedmiotu, owa cisza staje się niepokojem. To z nim pozostawia oglądającego na długo.

ID: 66788