Sztuka Współczesna. Prace na papierze. (wyniki)

21 lutego 2019, godz. 19:00

Jan Cybis
(1897 Wróblin - 1972 Warszawa)

"Czaplinek", 1965 r.

akwarela/papier, 29,5 x 48 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'Jan Cybis Czaplinek 1965 r.'

Cena wylicytowana: 8 500
Estymacja: 8 500 - 11 000
- zakup od rodziny artysty
- kolekcja prywatna, Poznań
Studia artystyczne odbył we Wrocławiu w latach 1920-21 w Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem Otto Müllera oraz w krakowskiej ASP u Józefa Pankiewicza. W latach 1921-24 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera, Ignacego Pieńkowskiego i Józefa Pankiewicza. W 1923 wszedł w krąg wywodzących się spośród uczniów Pankiewicza założycieli Komitetu Paryskiego. Po studiach przebywał w Paryżu. Brał udział w wystawach kapistów w Galerie Zak w Paryżu i Galerie Moos w Genewie. Tworzył pod wpływem francuskiego impresjonizmu i malarstwa Cézanne'a i Bonnarda. Był inicjatorem nurtu kolorystycznego w polskim malarstwie. W jego twórczości dominowały tematy: martwa natura, akt oraz pejzaż.

ID: 65436