Sztuka Współczesna. Prace na papierze. (wyniki)

21 lutego 2019, godz. 19:00

Piotr Potworowski
(1898 Warszawa - 1962 Warszawa)

"Pejzaż rudy podgórski - Poznań"

akwarela/papier, 15,5 x 23 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany p.d.: 'P. Potworowski'

na odworciu naklejka z Centralnego Biura Wystaw Artystycznych Zachęta z opisem pracy

Cena wylicytowana: 6 500
Estymacja: 8 000 - 10 000
- kolekcja prof. Wacława Twarowskiego (1921 -1995), malarza
- kolekcja prywatna, Poznań
Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem Józefa Pankiewicza. Wraz ze swoim mistrzem i grupą tworzącą Komitet Paryski w 1924 wyjechał do Paryża. Do kraju wrócił w 1933 roku. W czasie wojny przedostał się do Szwecji, a stąd w 1943 do Anglii, gdzie miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w 1946 w londyńskiej Redfern Gallery. Do 1958 roku, w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii prowadził działalność dydaktyczną i artystyczną. Po powrocie do Polski otrzymał profesurę w PWSSP w Gdańsku i Poznaniu. Zajmował się głównie malarstwem, później zwrócił się stopniowo od malarstwa przedstawieniowego do abstrakcji, zachowując istotę polskiego koloryzmu. Twórczość powojenna artysty uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w polskim dorobku artystycznym.

ID: 65449