Sztuka Współczesna. Prace na papierze.

21 lutego 2019, godz. 19:00

Magdalena Abakanowicz
(1930 Falenty pod Warszawą - 2017 Warszawa)

"Patrzący"

akwarela, tusz/papier, 30 x 21 cm

sygnowany i opisany na odwrociu: 'Patrzący | M. A'

Estymacja: 8 500 - 11 000
"Każda rzecz przełożona na słowa traci swoją tajemniczość, a artysta powinien być przecież czymś w rodzaju szamana".
Magdalena Abakanowicz
Studiowała w latach 1950-54 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawiała rzeźbę. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze Abakany. Rzeźby artystki wykonane są w wielu technikach i różnych materiałach: ceramika, drewno, brąz, plastik - zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne. Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-90 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii, religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku.

ID: 57493