Sztuka Współczesna. Prace na papierze. (wyniki)

21 lutego 2019, godz. 19:00

Magdalena Abakanowicz
(1930 Falenty pod Warszawą - 2017 Warszawa)

Bez tytułu, 1981 r.

tusz, węgiel/papier, 49 x 63,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany i datowany l.d.: 'M.Abakanowicz 1981'

Cena wylicytowana: 14 000
Estymacja: 13 000 - 18 000
"Najprostszym, koncentrycznym ruchem ręki przywołują one symbole człowieka-maski, człowieka-naczynia, człowieka-kosmosu i iskry życia".
Danuta Wróblewska
Studiowała w latach 1950-54 na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawiała rzeźbę. Pierwsze prace, które przyniosły jej międzynarodową sławę to monumentalne, przestrzenne gobeliny o reliefowej fakturze Abakany. Rzeźby artystki wykonane są w wielu technikach i różnych materiałach: ceramika, drewno, brąz, plastik - zarówno figuratywne, jak i niefiguratywne. Wykonała i zrealizowała wiele projektów dla miejsc publicznych i muzeów. W latach 1965-90 wykładała w poznańskiej ASP. Jest autorką erudycyjnych esejów poświęconych sztuce, mitologii, religii. W roku 1965 otrzymała nagrodę Grand Prix na Biennale Sao Paulo. Przez krytykę światową zaliczana do ścisłej czołówki artystów XX wieku.

ID: 64435