Sztuka Współczesna: Klasycy Awangardy po 1945 (wyniki)

28 lutego 2019, godz. 19:00

Julian Stańczak
(1928 Borownica - 2017 Seven Hills, Ohio)

"Relations", 1971 r.

akryl/płótno, 91 x 122 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'J. Stańczak 1971'

opisany na blejtramie: JULIAN STAŃCZAK | "RELATIONS" 1971' na blejtramie nalepka wystawowa z Martha Jackson Gallery

Cena wylicytowana: 160 000
Estymacja: 180 000 - 250 000
- Stux Gallery, Nowy Jork
- kolekcja prywatna, USA
- SBI Art Auction Co., Tokio
- "Julian Stańczak. Color and Constellation", Stux Gallery, Nowy Jork, 15.01 - 19.02.2005
- "Julian Stańczak", Martha Jackson Gallery, Nowy Jork, 1972
Polski malarz zamieszkały na stałe w Stanach Zjednoczonych, jeden z pionierów op-artu. W 1940 został wraz z całą rodziną aresztowany przez Sowietów i wywieziony na Syberię. Wskutek ciężkiej pracy i choroby utracił władzę w prawej ręce. Uciekł z rodziną ze Związku Radzieckiego do Afryki, gdzie zamieszkał w obozie dla uchodźców z Polski. Młodość spędził w Ugandzie gdzie pobierał pierwsze lekcje rysunku lewą ręką. Pierwszą wystawę swojej twórczości miał w Nairobi (Kenia). W 1949 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia na politechnice w Londynie a w 1950 przeniósł się do USA. Rozpoczął tam studia w Cleveland Art Institute, które ukończył w 1954. Następnie studiował w Yale, gdzie uzyskał tytuł Master of Art Sciences. W 1964 został profesorem malarstwa w Cleveland Art Institute w Cleveland w Ohio.

ID: 67552