19 marca 2019, godz. 19:00

Marcin Jarych
(ur. 1984)

Polska warcząca, 2015 r.

akryl, technika własna/płótno, 80 x 80 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'Polska warcząca | -obraz interaktywny | (JEDEN Z JEDYNYCH PIĘCIU EGZEMPLARZY | WYKONANYCH W LATACH 2015-2019. | KAŻDY EGZEMPLARZ RÓŻNI SIĘ FORMATEM) | MARCIN JARYCH'

Cena wylicytowana: 6 500
- Marcin Jarych, wystawa dyplomowa ‘Sytuacje’, Galeria za szkłem, Akademia Sztuk Pięknych, Wrocław, 2015
- wystawa finałowa 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 10.11-31.12.2017
Niepozorna, ale niezwykle intrygująca realizacja Marcina Jarycha to wydawać by się mogło płótno, z którego po prostu wyrasta futrzana Polska. Okazuje się, że widoczna jedynie konturowo mapa skrywa w sobie coś zupełnie nietuzinkowego. O ile tylko widz zdecyduje zbliżyć się do obrazu Polska zaczyna warczeć. Umożliwił to skrzętnie ukryty pod powierzchnią płótna mechanizm, na który składają się czujnik ruchu oraz głośnik. Jest to oczywisty odnośnik do Znaku Polski Walczącej, będącego symbolem walki polskiego narodu i nadziei na odzyskanie niepodległości w czasach okupacji. Młody artysta w tytule obrazu stosuje grę słowną, co w połączeniu z wykorzystaniem materiału przypominającego futro składa się w spójną koncepcję. Chociaż zastosowany zabieg, który ‘atakuje’ widza wywołuje na twarzy uśmiech to idea w żaden sposób nie ujmuje poszanowania i powagi symbolowi Polski Walczącej, która posłużyła jako punkt wyjścia dla młodego twórcy. Interaktywny obraz znalazł swoje uznane wśród jury jednego z najważniejszych konkursów dla młodych artystów 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w 2017 roku, a ponadto uzyskał tam 2. miejsce w głosowaniu publiczności.
Marcin Jarych to absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dyplom magisterski zrealizował w pracowni prof. Stanisława Kortyki oraz w pracowni multimediów prof. Pawła Jarodzkiego. W 2017 otrzymał wyróżnienie w konkursie malarskim organizowanym przez Fundację im. Franciszki Eibisch. Jest bacznym obserwatorem codzienności oraz przekazu współczesnych mediów skąd czerpie inspiracje.
Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom w 2015 roku w pracowni prof. Stanisława Kortyki (malarstwo) i prof. Pawła Jarodzkiego (multimedia). Studiował również filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor wystawy „Sytuacje” w Galerii Za Szkłem, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, 2015. Brał udział w 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017. Otrzymał wyróżnienie w konkursie i brał udział w wystawie konkursowej o nagrodę Eibischa w Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, 2017. Zajmuje się również pisaniem. W swojej twórczości interesuje się sytuacjami z najbliższego otoczenia, często również treściami przekazywanymi przez media. Tematy czerpie z codzienności, ponieważ swoją codzienność uważa za interesującą.

ID: 68300