Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 marca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
50

Agnieszka Sandomierz
(ur. 1978, Warszawa)

Bez tytułu, 2006 r.

tempera/płótno, 40 x 40 cm (w świetle oprawy)

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘Agnieszka | Sandomierz | 2006.’

Cena wylicytowana: 1 200
Estymacja: 1 000 - 1 800
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Od początku ważnym tematem jej prac był człowiek: jego cielesność, erotyzm, emocje, a także sytuacje codzienne i intymne. Z czasem malowała coraz więcej autoportretów, dosłownych i zawoalowanych, na obrazach zaczęli pojawiać się ludzie, zwierzęta i pospolite przedmioty. W zamierzeniu artystki jej sztuka pełni funkcję pamiętnika, do którego trafia zapis sytuacji i emocji zarówno szczególnych, jak i tych codziennych. Jak pisze Ewa Sułek: „największą przyjemność sprawiało jej malowanie jej buldożków francuskich – ich bryłowatość była dla niej tematem samym w sobie”. (Ewa Sułek, Pies z człowiekiem też tworzy figurę [w:] Agnieszka Sandomierz. Nieprzetłumaczalne, katalog wystawy indywidualnej, Warszawa 2018, s. 46).
Biogram artysty
Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w latach 1998-2003 (malarstwo u prof. Jarosława Modzelewskiego i rysunek u prof. Tomasza Żołniekiewicza). Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2003 u prof. Wiesława Szamborskiego, aneks z malarstwa ściennego zrobiła u prof. Edwarda Tarkowskiego. W roku 2005 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Od października 2005 pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Dominującym jej obrazów motywem jest figura kobiety, pokazana w codziennych, intymnych sytuacjach, umieszczona w barwnych, dekoracyjnych, umownie potraktowanych wnętrzach, wymalowanych we ornamentalne wzory „a la tapeta”. Artystka od kilku lat przygląda się sobie, studiuje własne ciało. W dynamicznych zbliżeniach, asymetrycznych kadrach zdradza pełen erotyzm, zmysłowość, piękno i ułomność swojej cielesności. Nową tematykę do jej malarstwa wprowadziło ostatnio doświadczenie macierzyństwa.

ID: 68023

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem