14 marca 2019, godz. 19:00

Cyryl Polaczek
(ur. 1989, Zielona Góra)

Bez tytułu, 2017 r.

olej/płótno, 31 x 22 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: 'Cyryl Polaczek | 2017 '

Cena wylicytowana: 1 900
Estymacja: 2 600 - 3 800
Cyryl Polaczek w swojej twórczości zwraca się zarówno w stronę abstrakcji, jak i fantazyjnych, nastrojowych motywów figuralnych o onirycznym charakterze. Jednym z powracających zagadnień w jego malarstwie jest tworzenie iluzji kształtów i form za pomocą charakterystycznej, wypukłej linii nałożonej na monochromatyczną powierzchnię malarską lub poprzez użycie jej negatywu – linii wyżłobionej w materii farby. Malarz podejmuje w nich kolejne problemy układów form – w swoich pracach zmienia kolorystykę podłoża, a także tworzy różnorodne warianty układów figur, którymi często bywają linie proste i okręgi. Niektóre spośród tych kompozycji tworzą wrażenia optyczne, wywołujące w oczach widzów różnorodne skojarzenia – formy mogą wówczas przypominać figury ludzkie, rysy twarzy czy perspektywiczne widoki przestrzeni.Prezentowany obraz należy do serii prac artysty, w których na abstrakcyjnym tle rysują się figury geometryczne. Płótno o kameralnych wymiarach przedstawia dwie pary nałożonych na siebie okręgów, namalowanych linią w kolorze jasnego tła – okręgi sprawiają wrażenie odrysowanych od szablonu, ich kontur jest zgrubieniem w powierzchni farby, wyglądającym na powstały poprzez odciśnięcie. Monochromatyczną kolorystykę przełamują dwie analogiczne, wijące się swobodnie linie, zaznaczające dukt pędzla. Kontrastujące swoją barwą linie przełamują mechaniczny, graficzny charakter pracy, wprowadzając w jej obręb swobodny ślad ręki artysty.
Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krakowie, a także na Universität der Künste w Berlinie. W kwietniu 2013 przebywał na Stypendium APH w Nowym Jorku. Brał udział m.in. w wystawach: „Pierwsze malunki” w Galerii Piekarnia Cichej Kobiety w Zielonej Górze (2010), „Wieża Ciśnień” w BWA Zielona Góra (2011), "From dusk till dawn" w Galerii Zderzak w Krakowie (2014). Jego wystawy indywidualne odbyły się w Warszawie, Krakowie i Wiedniu. Maluje kompozycje abstrakcyjne z elementami przedstawienia natury.

ID: 66949