Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 marca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
36

Paweł Matyszewski
(ur. 1984, Białystok)

“Dobranoc” z cyklu “Refleksje przyrodnicze”, 2015 r.

technika mieszana/sklejka, śr.: 33 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘PAWEŁ MATYSZEWSKI | DOBRANOC | 2015 | Z CYKLU REFLEKSJE | PRZYRODNICZE’

Cena wylicytowana: 1 900
Estymacja: 2 800 - 4 800
Wystawiany
- Paweł Matyszewski, Macham ręką, Galeria Arsenał, Białystok, 2015
- Paweł Matyszewski, Odejdź ciało, Galeria Piekary, Poznań, 2015
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
W twórczości Matyszewskiego bardzo widoczne jest zainteresowanie marginalnością zjawisk i zachowań z pogranicza kultury i biologii. Jego prace to swoiste przeplatanie się języka realizmu z abstrakcją, a także samego obrazu z obiektem. Mieszanie gatunków i konwencji sprawia, że uzyskuje on dzieła wykraczające daleko poza ramy tradycyjnego malarstwa, a jego obrazy, dzięki swoim oryginalnym powierzchniom, na których można odnaleźć wypukłości i wklęsłości, można odnieść zarówno do fotografii, jak i figur przestrzennych. Twórczość artysty często nacechowana jest erotyzmem i działa na zmysły, przypominając ludzką skórę. Mimo oryginalności formy, prace Matyszewskiego pozostają subtelne i minimalistyczne w swojej abstrakcyjności, dając widzowi dużo przestrzeni do interpretacji.
Biogram artysty
W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obecnie jest doktorantem. Prace Pawła Matyszewskiego pokazywane były na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Białej w Lublinie, galeriach Piekary i Starter w Poznaniu, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Artysta brał także udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Galerii Bielskiej BWA w Bielsko-Białej, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku na Białorusi, Tartu Art House w Estonii i wielu innych. Jest laureatem stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", nagród artystycznych Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” czy Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko”.

ID: 67427

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem