14 marca 2019, godz. 19:00

Norman Leto
(ur. 1980, Bochnia)

“Portret od spodu”, 2018 r.

olej/płótno, 150 x 110 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘PORTRET | OD SPODU’ | BOTTOM-WISE | PORTRAIT | NORMAN 2018’

Cena wylicytowana: 11 000
Estymacja: 12 000 - 20 000
- Norman Leto, Kintop. Od filmu, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz, 2018
Artysta samouk, zrezygnował z nauki w szkole średniej i zajął się grafiką i malarstwem, a następnie nowymi mediami i wideo. Jego debiutem była wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie - „Negatywne aspekty nadmiernej wolności w wieku 26 lat” (2007). W tym czasie współpracował z reżyserem Krystianem Lupą nad sztuką teatralną ‘Factory Two’ oraz przygotowywał swój pierwszy film w technice 3D ‘Buttes Monteaux l’. Do jego prac zaliczyć można również filmy. Zajął drugie miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki (2010-11). Tworzy prace oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, a jego projekty balansują na granicy sztuki i nauki. Karierę artystyczną rozpoczął jako malarz. Obrazy, które tworzy to często portrety bliskich osób, sytuacje angażujące go emocjonalnie, wyzwania egzystencjalne, intelektualne. Maluje szybko, na podstawie fotografii, natury lub kadru wideo. Jego obrazy przywołują na myśl prace Williama Bouguereau czy Thomasa Gainsborough. Jest autorem filmów, dyptyku ‘Sailor’(2010) — powieść i pełnometrażowy film, określony przez brytyjski tygodnik ‘Tribune’ mianem „najlepszego i najbardziej zaskakującego niezależnego debiutu festiwalu” (Era Nowe Horyzonty) oraz filmu ‘Photon’ (premiera 2017). Jest laureatem Paszportów Polityki w kategorii sztuki wizualne (2018).

ID: 68481