14 marca 2019, godz. 19:00

Anna Panek
(ur. 1977, Bielawa)

Bez tytułu z cyklu “Kształty”, 2018 r.

akryl, olej/płótno, 40 x 40 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘Anna Panek ‘2018’ oraz opisany na blejtramie: ‘Anna Panek (z cyklu kształty) 2018’

Cena wylicytowana: 3 800
Estymacja: 4 000 - 6 000
Artystka znana jest przede wszystkim z realizowania wielkopowierzchniowych projektów malarskich anektujących lub wpisujących się w zastaną architekturę. Czy w trójwymiarowej przestrzeni architektonicznej, czy na powierzchni płaskiego płótna malarskiego artystka posługuje się głównie plamą barwną. Plama w jej twórczości to swoisty organizm, który zyskuje swoją strukturę, formę, kształt i określoną barwę. Różnego rodzaju plamy, funkcjonujące jako organizmy, zdawałoby się, że wędrują po płótnie, wibrują w przestrzeni. W zależności od nadanej barwy, jedne zapadają się w dal, a drugie wręcz wybijają naprzód, prowadząc między sobą rozgrywkę o miejsce w obrazie. Jako że Anna Panek jest z wykształcenia zarówno malarką, jak i architektką swoistą ramą jej twórczości jest przestrzeń. Jej działania skupiają się na łączeniu a zarazem przeciwstawianiu architektury i malarstwa. W odróżnieniu od architektury jej obrazy nie spełniają żadnej nadanej im funkcji poza byciem czystą reprezentacją estetyczną samą w sobie.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Leona Tarasewicza, aneks w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistka konkursu Samsung Art Master, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarstwo dla Anny Panek jest pierwotne i dzikie, należy do porządku natury. Może swobodnie się rozprzestrzeniać, anektować, zacierać lub przemieniać fizyczne struktury. Wielobarwność, sensualność, ruch, nawarstwianie, zarastanie przestrzeni to ważne cechy jej praktyki artystycznej. Panek tworzy obrazy, murale i instalacje.

ID: 68123