Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 marca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
16

Krzysztof Piętka
(ur. 1990, Oświęcim)

"Rozbitek", 2016 r.

olej/płótno, 50 x 60 cm

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: '"ROZBITEK" | 50 x 60 cm | OLEJ NA PŁÓTNIE | 2016 | KRZYSZTOF | PIĘTKA'

Cena wylicytowana: 1 800
Estymacja: 2 000 - 4 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prace młodego malarza to proste w swej budowie, lecz niebanalne, niemal plakatowe kompozycje. W prezentowanym obrazie, gdzie kompozycja opiera się na szorstkiej, centralnej połaci czerni, artysta mimo tej charakterystycznej dla siebie prostoty, wytwarza głębię, w której zawarta jest cała tajemnica obrazu. To, co pozostaje rozpoznawalne, to jedynie dynamiczny cień stworzenia ukrytego daleko w otchłani ciemności oraz świetliste, silne punkty wybijające się z zarysu nieokreślonej postaci. Krzysztof Piętka to malarz z kategorii tych, którzy za pomocą podstawowych środków malarskich potrafią stworzyć poruszającą narrację. Niewymuszone i naturalne ruchy, które jesteśmy w stanie odczytać z powierzchni płótna, to składające się w jedną całość, przekonujące poczynania młodego, lecz świadomego swej twórczości malarza. Bezpretensjonalność, z jaką posługuje się narzędziem malarskim, oraz budowie historii to jego ogromna wartość, dzięki której to malarstwo zdaje się autentyczne i szczere. W jego malarstwie widoczne są wpływy dwóch klasyków XX-wiecznego malarstwa, określanych niekiedy mianem polskich reprezentantów pop artu – Jerzego „Jurry’ego” Zielińskiego oraz Jana Dobkowskiego.
Biogram artysty
Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Finalista najważniejszych konkursów dla młodych twórców takich jak Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie, Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w 2017 roku.

ID: 67343

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem