14 marca 2019, godz. 19:00

Jadwiga Sawicka
(ur. 1959, Przemyśl)

Czyli płacz jest zbawienny dla ciała..., 1996 r.

olej/płótno, 130 x 90 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘JADWIGA | SAWICKA | 1996’

Cena wylicytowana: 17 000
Estymacja: 16 000 - 28 000
- Jadwiga Sawicka, Powraca dawne uczucie, Otwarta Pracownia, Kraków, 13.03-1.04.1997
Pierwsze elementy garderoby: spódnica, spodnie czy pantofle pojawiały się w kompozycjach z lat 1994-95. Artystka opatrywała je absurdalnymi tekstami parareklamowymi, takimi jak „Podszewkowanie”,„Wysokoamoniakalny”, „Lekki smak”. Z czasem teksty i przedmioty zaczęły występować osobno, a ważnym kontekstem stała się separacja. Słowa umieszczone na płótnach i wydrukach Sawickiej były wyjęte z kontekstu, często źle podzielone, pozbawione znaków diakrytycznych, czasami niespodziewanie się urywały. Choć forma obiecuje komunikat, z zalewu medialnej informacji trudno wyciągnąć sens. A przecież owe krzykliwe, sensacyjne i drastyczne nagłówki kreują nasz obraz świata. Sawicka separuje je podobnie jak części garderoby, które na jej płótnach nabierają nowych, emocjonalnych znaczeń.

ID: 67210