Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 marca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
5

Mateusz Szczypiński
(ur. 1984, Piekary Śląskie)

Zestaw trzech kolaży cyfrowych: “Małżeński rachunek sumienia", "Rezerwat ruin”, “Metamorfozy”, ed. 1/5, 2018 r.

kolaż cyfrowy/papier, 29,7 x 21 cm (wymiary każdej pracy w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany na odwrociu każdej pracy: 'MS | 2019 | Mateusz | Szczypiński | edycja 1/5’

Cena wylicytowana: 3 500
Estymacja: 4 000 - 6 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
więcej informacji
Komentarz
Obrazy Mateusza Szczypińskiego zbudowane są na równych prawach. Artysta zawłaszcza gotowy materiał estetyczny umieszczając go w zupełnie nowym kontekście przypisując mu odmienne znaczenie. W jego praktyce artystycznej nie chodzi tylko o wykorzystanie atrakcyjnych materiałów, jako pewnej propozycji formalnej, pozwalającego mu zaprzeczyć ich pierwotnej funkcji. Szczypińskiemu bliska jest postawa artystów działających na początku XX wieku, którzy to w swoich poszukiwaniach stawiali pytania o obecność rzeczy w obrazie, o formę i metody łączenia i zestawiania elementów gotowych w sztuce. Fascynacja pierwsza awangarda oraz fakt dorastania w latach 80. odbija się w twórczości Szczypińskiego dość wyraźnie. Reinterpretacja dorobku mistrzów modernizmu oraz badanie zakamarków własnej pamięci to fundamenty jego kolaży. Sam artysta tak komentuje swoje poczynania: „Sklejając obrazy z rożnych elementów, w tym konkretnych dzieł znanych z historii sztuki, osadzam je w nowych kontekstach, przez co całkowicie zmieniam ich wymowę. Powstaje taki moment napięcia, w których obraz jest równocześnie czymś znajomym i obcym. Myślę, ze jest w to również wpisana nostalgia, za ‚złotym wiekiem’ - okresem modernizmu, w którym sztuka 'wciąż była sztuka'”.
Biogram artysty
Absolwent Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 2009 roku. W 2012 ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka i dra Witolda Stelmachniewicza oraz w pracowni intermedialnej dra hab. Grzegorza Sztwiertni i dra hab. Zbigniewa Sałaja. Głównym obszarem jego działalności artystycznej jest malarstwo.

ID: 68464

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem