Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 (wyniki)

14 marca 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
3

Tomasz Kowalski
(ur. 1984, Szczebrzeszyn)

Bez tytułu, 2007 r.

olej/płótno, 50 x 70 cm

sygnowany i datowany na odwrociu: ‘TOMASZ | KOWALSKI | 07’

Cena wylicytowana: 18 000
Estymacja: 16 000 - 26 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Prezentowany obraz przedstawia dziwny, tajemniczy mechanizm, którego cel działania pozostaje trudny do precyzyjnego wyjaśnienia. Maszyna jest zaskakującą, mechaniczno naturalną hybrydą, wokół której krążą liczne owady, pozostające z nią w niejasnym związku. Staroświecki, parowy mechanizm urządzenia zdaje się korespondować z ciemną, brunatną tonacją płótna, wywołującą skojarzenia z dawną fotografią. W pracy Kowalskiego mamy do czynienia z motywem obrazu w obrazie. Daje się tam zauważyć analogia między niewielkim portretem przedstawiającym mężczyznę w infule biskupiej (znajdującym się przy prawej krawędzi płótna), a wizerunkiem korpusu pozbawionego twarzy, zwieńczonego analogicznym nakryciem głowy (po lewej stronie maszyny). Maszyna zdaje się wchodzić w interakcję z wizerunkiem bez twarzy – produkuje go albo niszczy, a może poddaje innego rodzaju obróbce. W ten sposób obraz zyskuje autotematyczny charakter, przedstawia się jako dotyczący samego procesu twórczego, jego sens pozostaje jednak niejasny, wynikający z trudnych do odczytania, inspirowanych nadrealizmem środków. Jak przyznawał sam artysta we wspomnianej rozmowie z krytykiem: „Maszyny, których sporo kiedyś malowałem, wzięły się ze snu. Było w nim wycięcie w ścianie, a tam, w głębi, znajdowało się mnóstwo mechanizmów. Oglądałem, co dzieje się za warstwą tapety: wszystko było bardzo złożone, składało się z mnóstwa atomów, które wchodziły ze sobą w interakcję” (Jakub Banasiak, Zmęczeni rzeczywistością, Warszawa 2009, s. 132).
Biogram artysty
Zajmuje się malarstwem, instalacjami, wideo, muzyką. Sztuka Kowalskiego wpisuje się w zwrot ku wyobraźni, którego dokonało młode pokolenie polskich artystów pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Jednocześnie twórczość tego artysty od czasu głośnego debiutu w 2006 roku rozwija się jako osobny fenomen. Prace artysty prezentowane były m.in. na Art Basel Miami Beach, carlier I gebauer w Berlinie, Künstlerhaus Bethanien w Berlinie, Galerii Pies w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze.

ID: 67213

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem