Grafika Artystyczna. Sztuka Współczesna (wyniki)

7 lutego 2019, godz. 19:00
Powrót do katalogu
38

Leon Tarasewicz
(ur. 1957, Waliły na Podlasiu)

Bez tytułu , 2002 r.

serigrafia barwna/papier, 70 x 100 cm (arkusz)

sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: 'L. Tarasewicz 2002', opisany ołówkiem l.d.: '11/30'

Cena wylicytowana: 3 200
Estymacja: 3 500 - 5 000
Podatki i opłaty
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
- Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji.
więcej informacji
Komentarz
Twórczość Leon Tarasewicza kojarzy się przede wszystkim z pasami barwnymi oraz kolorem, który sprawia wrażenia wyciekania z płótna, rozlewania się poza tradycyjne ramy obrazu. W późniejszych pracach, zarówno wykonanych w technice akrylowej, jak i zaprezentowanej serigrafii barwnej, artysta łączy charakterystyczne dla siebie pasy, zarówno pionowe, jak i poziome, z kwadratami.

Na zaprezentowanej serigrafii pod warstwą ekspresyjnych linii można dostrzec żółte kwadraty. Warto zauważyć, że autor w szczególny sposób wykorzystuje ten motyw w swojej twórczości. Przy okazji wystawy w warszawskiej Zachęcie „Co po Cybisie?” przestawiającej twórczość laureatów i laureatek nagrody im. Jana Cybisa, Tarasewicz zaprezentował niezwykłą instalację składającą
się jedynie z rozświetlonych żółtych kwadratów. Zaprezentowana w półmroku instalacja, jak podkreślają krytycy, to dzieło sakralne, które w swojej formie nawiązuje do ikon. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt w twórczości artysty jako źródło inspiracji. Tarasewicz jeszcze w trakcie studiów, na jednym z obozów Bractwa Młodzieży Prawosławnej, którego był członkiem, poznał innego artystę otwarcie nawiązującego w swojej twórczości do malarstwa sakralnego – Jerzego Nowosielskiego, który stał się ważną osobą w życiu i twórczości malarza. Artystów połączył poważny stosunek do sztuki. Za jej pośrednictwem pragnęli poszukiwać archetypów, prefiguracji absolutu. Przyświecał im cel przedstawienia tego, co niewidzialne, a co człowiek postrzega w sposób intuicyjny.
Biogram artysty
Mieszka i tworzy w rodzinnej wsi Waliły na białostocczyźnie. Studiował w warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1984 r. w pracowni prof. T. Dominika. Zadebiutował w warszawskiej galerii Foksal w 1984 r. Współpraca z galerią Foksal umożliwiła artyście zaprezentowanie swoich prac europejskiemu odbiorcy. Począwszy od wystawy indywidualnej w Galleria del Cavallino w Wenecji trwa zainteresowanie twórczością artysty marszandów i kolekcjonerów z Europy i USA. Już w 1988 r. prace Tarasewicza prezentowane były na w ramach weneckiego Biennale na wystawie Aperto`88. Laureat wielu nagród, między innymi "Jana Cybisa", "Nagrody Nowosielskich". Wczesne obrazy artysty przypominały pejzaże, z których eliminował stopniowo "zbędne" elementy, proponując bardzo osobistą wersję natury. W pracach z ostatnich lat przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna. Często korzysta z możliwości wyjścia poza ramy blejtramu. Maluje przestrzeń ścian, kolumn, podłóg. Jak sam mówi " ...malarstwo od swego zarania w neolicie powstawało na ścianach, posadzkach czy sufitach."

ID: 66543

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Tak, rozumiem