7 lutego 2019, godz. 19:00

Jan Sawka
(1946 Zabrze - 2012 Nowy Jork)

Projekt okładki do książki "A book of fiction'', 1983 r.

akwaforta, akwarela, sucha igła/papier, 54 x 38 cm (arkusz)

sygnowany ołówkiem p.d.: 'JAN SAWKA', opisany ołówkiem l.d.: 'A.P.'

Cena wylicytowana: 4 000
Estymacja: 2 600 - 3 400
Był grafikiem, malarzem, rysownikiem, architektem. Studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz malarstwo i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Początkowo zajmował się plakatem, malarstwem, grafiką ilustracyjną i reklamową. W latach 70. współpracował z krakowskim Teatrem STU. Od 1983 tworzy scenografie (gł. dla Teatru S. Becketta w Nowym Jorku), następnie multimedialne eksperymenty (np. 1988 dla zespołu Grateful Dead oprawa scenograficzna z 52 sztandarami 27x 68 m ożywionymi światłem 440 reflektorów. Wykonał scenografię do "Mesjasza" Haendla wystawionego w Watykanie z okazji 250. rocznicy powstania dzieła. W latach 90. tworzył multimedialne spektakle w Japonii, np. "Oczy". Wykonał projekt Wieży Światła dla Abu Zabi (obelisk ze szkła o wys. 157 m mający upamiętnić 25 rocznicę powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Przygotował projekt gigantycznego spektaklu multimedialnego Kraków 2000.

ID: 62049