7 lutego 2019, godz. 19:00

Józef Gielniak
(1932 Derain - 1972 sanatorium Bukowiec)

"Improwizacja", 1958 r.

linoryt/papier, 17 x 25,5 cm (w świetle passe-partout)

sygnowany, datowany i opisany ołówkiem u dołu: '”Improwizacja” linoryt 58 r. J.Gielniak'

Cena wylicytowana: 2 600
Estymacja: 2 400 - 3 200
- Irena Jakimowicz, Józef Gielniak w kręgu sztuki, Warszawa 1982, poz. 5
W latach 1945-46 studiował w Ecole des Beaux-Arts w Valenciennes. Do Polski przejechał w 1950 roku. Artysta od 1953 nie opuszczał sanatorium Bukowiec, gdzie leczył się na gruźlicę i gdzie po blisko 20 latach pobytu zmarł. Architektura i otoczenie sanatorium były też najczęstszymi motywami jego prac, choć nie zawsze traktowanymi dosłownie. Miał 19 wystaw indywidualnych w kraju i 3 za granicą (Wiedeń, Kopenhaga, Florencja). Brał udział w wystawach zbiorowych. Od 1966 r. był członkiem Société Internationale des Graveurs sur Bois "XYLON". W 1963 r. otrzymał nagrodę na V Biennale Grafików w Lublanie, w 1966 dwie nagrody (regulaminową i fundowaną) na I Międzynarodowym Biennale w Krakowie. W 1967 otrzymał nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Vancouver, a w 1972 nagrodę na II Międzynarodowym Biennale Grafiki w Fredrikstad.

ID: 66560